Okablowanie sieciowe i strukturalne w biurach i domach

Montaż okablowania sieciowego

Układanie i montaż okablowania sieci lan – ethernet.

Kroki, które musisz podjąć aby okablować budynek prawidłowo i zgodnie ze sztuką.
Po pierwsze, przygotuj odpowiednie narzędzia. Jak w przypadku większości wykonywanych prac, posiadanie odpowiednich narzędzi jest niezbędne i znacząco wpłynie na sukces w montażu okablowania kabla do naszej sieci strukturalnej.

Mała lista rzeczy niezbędnych do wykonania połączeń kablowych i montażu kabla:

Kabel, najwazniejsza rzecz. Musimy wybrać odpowiedni kabel dla odpowiedniej sieci, kable są dzielone na kategorie: 5, 5e, 6, 6a lub wyższą w zależności od wymaganej prędkości i rozmiaru sieci strukturalnej. Nizbędne są obcinaczki do przewodów i narzędzie do zdejmowania izolacji, musisz użyć ich do cięcia i zdejmowania izolacji z kabla lanowego.

RJ45, są niezbędne jeżeli jest to sieć komputerowa, są one zazwyczaj plastikowe z metalowymi elementami które wchodzą w babel, zazwyczaj są też pozłacane dla odpowiedniego połączenia w urządzeniu końcowym. Zaciskarka do końcówek RJ45 lub gniaz KEYSTONE, jest to narzędzie do zakańczania połączeń kablowych, bez tego sprzętu nie ma opcji aby zacisnąć tak kabelek. Jeśli nie jesteś pewien, który rodzaj kabla internetowego wybrać, przeczytaj do końca ten artykuł, aby dowiedzieć się o różnych typach kabli i połączeń kablowych.

Długość kabla a maksymalna długość kabla lan.
Nie mierz niezbędnych odległości kabla, upenij się że masz go na tyle żeby doszły z punku a do punktu b. Ciągnij kabel bezpośrednio z będna z punku a do b, ułatwi to Tobie odcięcie odpowiednij ilości kabla sieciowego na końcu trasy. Wtedy na pewno Tobie go nie zbraknie, w przypadku odmierzania bywa różnie i zazwyczaj odcina się potem duże ilości kabla które tracimy. Oczywiście zawsze lepiej jak kabel jest dłuższy niż krótszy ale nie ma co przesadzać z ilością zapasowego kabla w szafach, trzeba pamiętać o tym że jeżeli chcemy aby nasza sieci pracowała prawidłowo nie możemy przekraczać 90m długości kabla, dłuższy kabel spowoduje straty w transferach i przy marnej jakości urządzeniach sieciowych, może powodować urywanie się połączeń sieciowych. Zasadniczo mały zapas 1-3m w zupełności wystarczy, w zależności od wielkości szafy rack. Jeżeli już kabel masz przycięty i jest o odpowiedniej długości, pora na zakończenie kabla końcówką połączeniową, KEYSTONE lub RJ45.

Bardzo ostrożnie zdejmij zewnętrzną powłokę PCV za pomocą narzędzi do zdejmowania izolacji, uważając mocno aby nie uszkodzić wewnętrznych miedzianych żył przewodów, ponieważ będą wtedy zrywać połączenie! Jeśli uszkodzisz którykolwiek z przewodów, niezbędne będzie odcięcie uszkodzonego kabla i zaczęcie całej procedury na nowo, ponieważ nie będą one działały.

Samo zaciskanie RJ45 jak się ma wprawe nie jest skomplikowane, ale w przypadku osoby która robi to pierwszy raz, może przystworzyć masę problemów. Trzeba być uważnym i dokładnym podczas zaciskania RJ45. Jak zauważyłeś po zdjęciu powłoki PCV mamy kolejno 8 drucików w kolejnej powłoce, tej powłoki nie dotykamy! Jest ona niezbędna dla izolacji kabli w złączu.

Wewnątrz znajdziesz cztery pary przewodów skręconych razem, dlatego nazywane są one parami skrętki – skrętkami, skrętką komputerową. Każda z czterech par ma jakoś kolorystykę, kolory są przyjęterym standardem i kable sieciowe wszystkie posiadają takie same kolory.

Niebieski / niebiesko-biały
Brązowy / brązowo-biały
Zielony / zielono-biały
Pomarańczowy / pomarańczowo-biały
Rozdziel, ale nie za dużo… każdą parę przewodów i wyprostuj je w miarę możliwości, tak aby nie połamać. Ułatwi to ich uporządkowanie w momencie wciskania do złącza RJ45.

Podczas wciskania ich do złącza RJ45 niezbędne jest ich uporządkowanie w odpowiedniej kolorystyce, wyszczególniamy dwa standardy zaciskania złączy RJ45, są to standardy A i B o ile A mało już kto zna i nie jest raczej używany o tyle B jest standardem gdzie jest używany dosłownie wszedzie i zawsze.

Uporządkuj 2 cm przewodów w następującej kolejności standardu sieciowego B, kable układamy od lewej do prawej.

Pomarańczowo-biały
Pomarańczowy
Zielono-biały
Niebieski
Niebiesko-biały
Zielony
Brązowo-biały
Brązowy

Może być trudno je utrzymać w odpowiedniej kolejności ale sa się, robimy to od lat i nie stanowi to już dla nas żadnego problemu.

Włóż powoli i spokojnie, proste przewody do złącza RJ45, jak w przypadku układania kable od lewej tak i RJ45 trzymamy złotymi pinami w stronęnaszej twarzy. Rozkręcone pary przewodów powinny mieć około 2cm długości. Jeżeli masz dłuższe to musisz je przyciąć do tej długości. Upewnij się, że przewody nie są zgniecione przez plastikowy klips do wspierania trzymania kabla przed wyrwaniam. Jeśli założysz RJ45 odwrotnie, przewody będą w złej kolejności… Powoli włóż przewody do końcówki gniazda Ethernet, zachowując ich kolejność, to najwazniejsze!

Sprawdź jeszcze raz kolejność przewodów, podwójnie sprawdź, czy przewody są ułożone we właściwej kolejności. Po zaciśnięciu złącza nie będziesz mógł ich zmienić ani wyjąć, więc upewnij się że wszystko jest prawidłowo zaciśnięte. Jak już umieściłęś kabelki w złączu, przechdozimy do zaciskania ich. Gdy jesteś w 100% pewien, że przewody są we właściwej kolejności, wepchnij je jak najdalej, do samego końca złącza, tak byś widział od góry ich końcówki. Upewnij się że są prawidłowo osadzone na końcu złotych styków znajdujących się na końcu gniazda. Upewnij się również że masz wystarczająco dużo osłony, aby zabezpieczyć kabel przed urwaniem, specjalnym plastikowym klipsem w złączu RJ45.

Włóż przygotowaną końcówkę RJ45 do zaciskarki, teraz musisz mocno i zdecydowanie zacisnąć, aby poprawnie zacisnąć kabel nie należy tego robić z pośpiechem, normalne tępo w przypadku nagłego uderzenia siły piny mogą się powyginać na wszystkie strony świata i nie będą łączyły. Podczas zaciskania usłyszysz charakterystyczny dziwięk kliknięcia, dzwięk ten poinformuje Cię że zostało wszystko poprawnie zaciśnięte, dlatego musisz nacisnąć mocno, zdecydowanie i do końca, jak jest to tylko możliwe.

Jak już mamy zaciśnięte przewody po obu stronach, czas na sprawdzenie prawidłowego łączenia kabli. Podłącz Tówj kabel sieciowy do urządzenia, komputera, kamery czy switcha i sprawdź czy połączenie miezy urządzeniami działa prawidłowo.

Jeżeli jednak potrzebujesz pomocy w okablowaniu Twojej firmy służymy pomocą, instalacje niskoprądowe Suwałki to nasza specjalność.
Jeśli chce wykonać instalacje teletechniczne Suwałki lub sieci bezprzewodowych, możemy Tobie pomóc. Mamy duże doświadczenie we wszystkich dziedzinach okablowania telekomunikacyjnego i sieciowego. Możemy łatwo zainstalować i skonfigurować dowolny typ sieci, którego potrzebujesz. Skontaktuj się z nami!